Powrót kombivanów także w wersjach 4×4. Peugeot Rifter 4×4


Z jednej strony rynkowi spece wieszczą dalszy rozwój rynku SUV-ów i śmierć rodzinnych vanów i kombivanów, z drugiej grupa PSA idzie pod prąd i wypuszcza trzy bliźniacze, nowoczesne konstrukcje. Jedną z nich jest Peugeo Rifter z napędem 4×4.

Ok, w gwoli ścisłości: Rifter 4×4 to tylko projekt, nie gotowe do produkcji auto. Ale biorąc pod uwagę współczesny trend „uterenowiania” wszystkiego co się da (ot taki VW Polo Cross), myślę, że bliżej mu do salonów niż mogłoby się wydawać.

Sam Rifter to następca Peugeot’a Partnera. Grupa PSA praktycznie symultanicznie pokazała trzy bliźniacze kombivany w segmencie. Opla Combo Life, Citroen’a Berlingo i Riftera właśnie. Wszystkie dzielą tą samą platformę EMP2 o dwóch długościach: 4,4 m i 4,75 m. Najprawdopodobniej auta będą dzielić też jednostki napędowe, w których skład wchodzi 1,2 PureTech o mocy 110 i 130 KM oraz diesel 1,6 BlueHDI i mocy 75, 100 i 130 KM (oczywiście nomenklatura w zależności o marki). Jednostki napędowe będzie można sparować z 5- lub 6-biegowym manualem lub 8-biegową skrzynią automatyczną.

Z różnic, upraszczając zanim dojdziemy do Riftera 4×4, w oczy na pewno rzuca się wygląd zwłaszcza przedniego pasa. Zabawkowe (w dobrym znaczeniu tego słowa) Berlingo, stonowane Combo i w końcu wyglądający na nieco droższy Rifter. Idąc tym tropem najprawdopodobniej Peugeot będzie pozycjonowany nieco wyżej. Peugeot jako jedyny będzie oferował także nowoczesny i-Cockpit i, co ważne, jako jedyny będzie oferował napęd na 4. koła.

A Rifter 4×4? Dedykowane plastikowe nakładki, większy prześwit, 17-calowe koła z oponami BF Goodrich, kolorowe akcenty wewnątrz i na zewnątrz. W końcu namiot dachowy i pasek LED-ów. Na te dwie ostatnie opcje nie nastawiałbym się w aucie produkcyjnym, także nie nastawiałbym się na tak offroadowe ogumienie.

Pointując: istnieje cień szansy, że w świecie opanowanym przez SUV-y pojawi się miejsce na praktyczne, rodzine samochody osobowe (z płaską podłogą, rozsuwanymi bocznymi drzwiami, wyższym dachem i, patrząc powyżej, napędem 4×4).

Peugeot Rifter 4×4 Concept – zdjęcia:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.